Strona główna >> Sankt Petersburg

Przewodnik po Petersburgu

Sankt Petersburg

Miasto Sankt Petersburg - stolica Imperium Rosyjskiego, uosobienie dumy i sławy Państwa Rosyjskiego - założono 27 maja 1703 roku. Powstanie miasta było „czymś zuchwałym”. Żeby zrealizować swoje zamysły Piotr I, wbrew „starej” Rusi, oparł się o generację, która z zaciekłą pewnością siebie, tak charakterystyczną dla młodych, poparła wszystkie jego poczynania. Sankt Petersburg stał się symbolem nowego okresu w rosyjskiej historii i gigantycznych, niespotykanych wcześniej osiągnięć. Piotr I, wbrew przyrodzie, zamierzył stworzyć na niepewnych, jak gdyby utkanych z mgły terenach, północny „Paradiz”. Petersburg był główną troską, ukochanym dziecięciem „północnego olbrzyma, giganta, który był skupiskiem energii i okrutności Konwentu 93 roku i rewolucyjnej siły jego... cara, który wyrzekł się swego kraju dla jego, kraju, korzyści i który uciskał go dla idei europejskości i cywilizacji” (A.l. Hercen). Budowanie nowej stolicy wymagało od ludzi zaiste „egipskiej” pracy, koncentracji tytanicznych wysiłków. Tu zagubiono wiele tysięcy istnień ludzkich, i może dlatego w losach Petersburga było tyle mroku i tragedii.


Poniżej przedstawiamy mini przewodnik po Sankt Petersburgu, który z pewnością  pomoże Wam w wyborze jednej z wycieczek. Znajdują się tu krótko opisane najciekawsze atrakcje Petersburga oraz okolic np. podmiejskie rezydencje.

Wieczór folklorystyczny w Pałacu Mikołajewskim

wieczór folklorystyczny w Petersburgu

Podczas wieczoru folklorystycznego w Pałacu Mikołajewskim "Poczuj się Rosjaninem" będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję zapoznania się z historią i kulturowymi tradycjami Rosji! Na wejściu w eleganckich korytarzach klasyczny kwartet gra piękne melodie wieku XVIII, dwie wspaniałe panie w crinolines i przystojny dżentelmen w peruce witają gości na schodach Gali w Pałacu. Jak miło być gościem Wielkiego Księcia!

Świątynia Wniebowzięcia Chrystusa

Zbawiciel Na Krwi Petersburg

Ogólna powierzchnia Świątyni Wniebowstąpienia Chrystusa (Zbawiciela na Krwi) wynosi 1642 metry kwadratowe, a wysokość - 81 metrów. W pracach dekoracyjnych wewnątrz cerkwi brali udział malarze, mistrzowie prac mozaikowych, rzeźbiarskich, ceramicznych i emalierskich. W zewnętrznej dekoracji szeroko stosowano mozaikę, kopuły powleczone są emalią, a namiotowe dachy - kolorową dachówką.

Sobór Izaaka

Sobór Izaaka Petersburg

Dwa place - Dekabrystów i Izaakiewski - łączy Sobór Izaakiewski. Wspaniałymi kulisami placu-sceny, gdzie główną osobą obsady jest cesarz dumnie siedzący na koniu, są gmachy Senatu, Synodu i Admiralicji. Majestatyczny Sobór Izaakiewski wygląda jak jej godna kurtyna w tle.