Strona główna >> Moskwa

Moskwa

Rosja to kraj, który od lat cieszy się zainteresowaniem turystów z Zachodu. Dla nich jest to kraj niemal orientalny, w którym zobaczyć można niezwykłe rzeczy, przypominające o trudnej historii tego kraju oraz o jego potędze. Dla mieszkańców zachodu rosyjskie miasta są niemal egzotyczne, zaś wrażenie, jakie wywierają na zwiedzających, jest ogromne. Bogata kultura i liczne zabytki sprawiają, że w Rosji turystyka zaczyna odgrywać coraz większą rolę.


Moskwa najlepiej przypomina o potędze Rosji w czasach imperium. W stolicy tego ciekawego państwa znaleźć można wiele zabytków oraz obiektów, które swym ogromem wywierają niesamowite wrażenie na turystach odwiedzających to jedno z ciekawych i najpiękniejszych miast świata.


Podczas wizyty w Moskwie koniecznie trzeba przespacerować się słynną ulicą Arbat. To bez wątpienia jeden z najbardziej znanych deptaków świata, który pojawia się w wielu utworach literackich. Śpiewano o tej ulicy również wiele znanych na całym świecie piosenek.
Moska to przede wszystkim imponujące budowle i rozległe place.  Najsłynniejszym moskiewskim placem jest Plac Czerwony z cerkwią Wasyla Błogosławionego. Kolorowa fasada tej świątyni jest jednym z symboli miasta, zaś jej wieże zakończone cebulastymi kopułami podkreślają, że Rosja i jej stolica ma więcej wspólnego z kulturą Wschodu niż z Zachodem, choć sama Moskwa należy jeszcze do europejskiej części państwa rosyjskiego. Plac Czerwony to miejsce kojarzone przede wszystkim z wielkimi paradami. Przy tym placu zobaczyć również można słynne Mauzoleum Lenina. Drugim ważnym moskiewskim placem jest Plac Soborowy, przy którym skupiło się kilka cerkwi. W każdej z nich turyści mogą podziwiać zarówno piękne ikony, jak i oryginalne freski.


Jednym z najsłynniejszych zabytków znajdujących się w Moskwie jest Kreml. To bez wątpienia jeden z najcenniejszych zespołów obronnych w całej Europie. Ceglane mury, w które wkomponowano 19 baszt, jest nie tylko symbolem Moskwy, lecz całej Rosji. Dawniej Kreml był siedzibą carów, o czym przypominają takie budowle, jak pałac carski oraz Wielki Pałac Kremlowski.

Atrakcje Moskwy

Krótki opis obiektów wartych odwiedzenia w Moskwie (obiekty, które nie są uwzględnione w programach Quick Tours, można zwiedzić w czasie wolnym)


Teren Kremla  (czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz.)

Zabytek klasy zerowej, średniowieczna twierdza i siedziba carska, obecnie rezydencja Prezydenta Rosji. Podczas zwiedzania ogląda się sobory z unikalnymi freskami i ikonami, dzwonnicę "Iwan Wielki", "Car-dzwon", "Car-armatę", budynki prezydenckie (z zewnątrz).


Skarbiec (Orużejnaja Palata)  (czas zwiedzania ok. 1,5 godz.)

Znajdujące się na terenie Kremla jedno z najbogatszych muzeów świata. Wyroby ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, szaty koronacyjne i liturgiczne, dary poselskie, trony,  insygnia władzy, rzędy końskie, karety, uzbrojenie i rynsztunki, wyroby firmy jubilerskiej Faberge, w tym kolekcja jajek wielkanocnych.


Sobór Wasyla Błogoslawionego na Placu Czerwonym – zabytek klasy zerowej, z połowy XVI wieku, unikalna bajkowa  malownicza architektura.


Świątynia Chrystusa Zbawiciela – główna świątynia Rosji. Zbudowana została w XIX w. jako pomnik zwycięstwa nad Napoleonem, w latach 30-ch wysadzono ją w powietrze, na przełomie   XX/XXI wieku została odtworzona.

Nie gwarantuje się wejścia do środka, czasem świątynia jest zamknięta dla turystów.

Nie wchodzi się w krótkich spodniach, nawet za kolano, a także z odsłoniętymi ramionami I brzuchami. Nie wolno fotografować w środku.


Galeria Tretiakowska (czas zwiedzania ok. 2 - 2,5 godz.).

1000-letnia historia malarstwa rosyjskiego, muzeum o skali światowej: ikony, obrazy malarzy rosyjskich XVIII – XIX w.


Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina (czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz.)

Malarstwo zachodnioeuropejskie, w tym wspaniała kolekcja impresjonistów.


Klasztor Nowodziewiczy (czas zwiedzania ok. 1 - 1,5 godz.)

Zabytek klasy zerowej, najbogatszy klasztor w XVI - XVII wieku, gdzie jako zakonnice przebywały carówny i caryce. Klasztor jest malowniczo usytuowany w zakolu rzeki Moskwy i posiada  piękną architekturę wieku XVI oraz budowle w stylu baroku moskiewskiego końca wieku XVII.


Cmentarz Nowodziewiczy (czas zwiedzania ok. 1 godziny)

Aktualnie  główna nekropola Rosji, gdzie są pochowani działacze kultury Rosji, pisarze Czechow, Gogol, Bulhakow, śpiewak Szalapin, poeta Majakowski i wielu innych,   oraz działacze państwowi  - Jelcyn, Chruszczow, Molotow, Gromyko...

Kolomienskoje (Czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz.).

Rezydencja carów XVI - XVII wieku, piękny teren w obrębie Moskwy, zachowały się budynki gospodarcze, gdzie jest ekspozycja sztuki starorosyjskiej: wyroby z drewna, metalu, ikony, kafle; jest tam unikalna cerkiew Wniebowstąpienia XVI wieku -  zabytek klasy zerowej.


WDNCh (Czas zwiedzania ok.1,5 - 2 godz.)

Wystawa Osiągnięć Gospodarczych Związku Radzieckiego, zachowała się z czasów radzieckich, piękne pawilony w stylach regionalnych dawnych republik ZSRR, majestatyczne fontanny,  ogrody i kwietniki... Klimat dawnego ZSRR na obszarze ponad 200 ha.


Muzeum Kosmonautyki (Czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz.):

Unikalne muzeum, znajduje się w cokole pomnika Kosmonautów, przedstawia   całą historię lotów kosmicznych, w tym umożliwia wejście na stacje orbitalną "Mir" (makieta w skali 1:1).


Panorama bitwy pod Borodino (Czas zwiedzania ok. 1 - 1,5 godz.):

Przedstawia jeden z najciekawszych momentów historii wojny z Napoleonem i stwarza złudzenie obecności na polu walki.

Carycyno (Czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz.).

Podmiejska rezydencja Katarzyny II, w której nigdy nie zamieszkała; unikalna i zagadkowa architektura XYIII wieku z jego dążeniem do intrygowania i teatralności. Bardzo malowniczy teren.

Metro (Czas zwiedzania ok . 1 - 1.5 godz.).

Zwiedzanie najciekawszych stacji metra lat 30-50-ch, które wyglądają jak pałace podziemne i szokują przepychem i bogactwem.


Mauzoleum W. Lenina i cmentarz  na Placu Czerwonym - w czasach radzieckich  główna nekropola (Czas zwiedzania ok.1 godz.).