Wiadomości z Rosji


Magia białych nocy w Petersburgu

Petersburg to miasto, które malownicze jest o każdej porze roku. Niewątpliwie jednak najlepszym czasem na zwiedzanie jest okres białych nocy trwający od połowy maja do drugiej połowy lipca, a swoje apogeum osiągający od 11 czerwca do 2 lipca. W tym czasie Petersburg nazywany inaczej „Wenecją Północy” praktycznie nie zasypia. Dzień może trwać tu nawet do dziewiętnastu godzin, a ulice przez całą dobę pełne są turystów. Białe noce niejednokrotnie były doceniane także przez poetów czy pisarzy. Nic dziwnego, bo widok złotych kopuł i zabytków na tle różowego nieba to niezapomniany widok.


Najlepszy czas na wycieczkę


Białe noce w Petersburgu sprawiają, że miasto jest wiecznie żywe. Tylko w tym czasie turyści mają jedyną w swoim rodzaju okazję na odbycie nocnego rejsu statkiem po rzekach czy kanałach. Petersburg jest pełen dodatkowych atrakcji, na ulicach słychać muzykę, śpiew i śmiechy, a restauracje i kawiarnie są otwarte nawet po północy. To także czas wzmożonego życia kulturalnego– w ciągu kilku tygodni odbywają się festiwale sztuki i filmu, muzyki jazzowej czy uliczne występy. Dzięki dniom, które praktycznie się nie kończą, możliwe jest zwiedzenie zdecydowanie większej ilości miejsc i zobaczenie niesamowitych wystaw. To właśnie podczas białych nocy ma miejsce masowa imprez, jaką jest Szkarłatny Festiwal przyciągający miliony widzów z całego świata. Niezapomniane koncerty wzbogacane są pokazami fajerwerków oraz piracką bitwą na wodach Newy. Najważniejszy punkt imprezy stanowi rejs statku zainspirowanego baśniową powieścią „Szkarłatne żagle”.

Nowe wycieczki po moskiewskiej wieży telewizyjnej

Moskwa wieża TVNajwyższa wieża telewizyjna w Europie obchodziła w listopadzie 2012 roku 45-lecie. Z tej okazji zostały przygotowane nowe programy zwiedzania wieży Ostankino, które z pewnością zainteresują turystów. Wkrótce będzie można tutaj usłyszeć o technikach do budowy wieży, historii tego wyjątkowego budynku i wiele innych..


Dla osób interesujących się zjawiskami nadprzyrodzonymi, przygotowano wycieczkę  mówiącą o wielu tajemniczych i niewytłumaczalnych zdarzeniach, które wystąpiły w tym budynku w ciągu jego istnienia.


Dla zakochanych przygotowano romantyczną wycieczką zwaną "Noc dla dwojga"


Wycieczka "Techniczna wieża" opowiada o unikalnych danych technicznych w wieży TV Ostankino, turyści będą mogli zobaczyć wyposażenie techniczne, w tym słynne armatury linowe, składające się z 149 drutów trzymających wieżę. Kiedy wieża została zbudowana, był to najwyższy budynek na świecie, dziś zajmuje dopiero piąte miejsce. Jej sygnały odbiera ponad 15 milionów osób.


Jest też trasa dla uczniów "337 odpowiedzi". Młodzież na wycieczkę przyjeżdża  specjalnym autobusem. Dla nich przygotowano wystawę  3D - obrazów z kosmosu wykonanych przez Siergieja Krikaleva. Za pomocą wind szybkobieżnych, młodzież wjeżdża na taras widokowy na wysokości 337 metrów, na którym czeka na nie interaktywna gra, która jest zarazem opowieścią o historii wieży. Wycieczka to doskonałe połączenie przyjemności z pożytecznym

W połowie grudnia Moskwa wprowadzi kartę turysty

Dzięki karcie zagraniczni i rosyjscy turyści będą mogli uzyskać niektóre usługi za darmo. Karta będzie zrobiona na wzór wielu miast europejskich. Jej powstanie zostało zainicjowane przez firmę Wow Moskwa z pomocą Moskiewskiego Komitetu ds. Turystyki i Hotelarstwa.


Pierwsze wydanie karty  będzie ważne przez trzy dni i będzie upoważniała turystów do bezpłatnego odwiedzenia muzeów oraz udziału w bezpłatnych wycieczkach. Cena karty Moscow Pass wynosi 2 400 rubli lub 59,99 euro.


Posiadanie takiej karty jest wygodne ze względu na to, że wszystkie muzea akceptują karty kredytowe, dodatkowo, za pomocą karty mało znane muzea Moskwy będą mogły zaprezentować się dla zagranicznych turystów.


wycieczka do Moskwy

Na chwilę obecną planuje się darmowe wstępy do następujących muzeów:


  • Państwowe Muzeum Historyczne
  • Sobór Wasyla Błogosławionego
  • Muzeum Historii kar cielesnych
  • Muzeum Sztuki Multimedialnej
  • Muzeum Historii Współczesnej Rosji
  • Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w 1812 roku
  • Muzeum Ikon rosyjskich

5 grudnia została wybrana główna choinka Petersburga

Głównej choinki  Petersburga szukano w kilku nadleśnictwach: Vaskelovskom, Roshinsky, Kirov i Vyborg. W tym roku wybór padł na choinkę z nadleśnictwa Vyborg.


Petersburg plac pałacowyWymiar drzewa:

Średnica pnia 80 cm

Wysokość - 35 metrów

Średnica gałęzi - 10 metrów

Waga - 10 ton.


 Na początku choinka będzie stała bez ozdób, potem stopniowo zostanie udekorowana tysiącem bombek oraz ośmioma tysiącami lampek. Zakończenie strojenia nastąpi za dwa tygodnie 19 grudnia. 


22 grudnia Dziadek Mróz zapali choinkę. On nie przyjedzie jak w latach poprzednich przez Newski Prospekt tylko wzdłuż Newy na skuterze. Pierwsza zapłonie choinka na mierzei Wyspy Wasilewskiej. Następna choinka zapłonie obok Miedzianego Jeźdźca, a wieczorem na Placu Pałacowym, na którym zapłonie główna choinka w Petersburgu.

Koniec sezonu "Zwodzonych Mostów Petersburga"

Petersburg - zwodzone mosty Zakończono sezon "Zwodzonych Mostów Petersburga" - w nocy z 01 grudnia ostatni raz pod otwartymi mostami Тучкова и Биржевого przepłyną statek w 2012 roku.

Podczas sezonu 2012 Wielką Newą i jej dopływami przepłynęło więcej niż 4700 różnych statków - tankowce, masowce, statki techniczne. W tym czasie "skrzydła" mostów miały okazję otwierać się ponad 3300 razy.

Zima to czas remontów infrastruktury i wymiany wielu systemów i elementów mostów oraz wielu działań prewencyjnych. Najważniejszym i najbardziej pracochłonnym będzie remont na moście Pałacowym, w którym zostanie wymieniony cały mechanizm. Odnowiony most, zbudowany prawie 100 lat temu - w 1916 roku, w nowej odsłonie  będzie można podziwiać na wiosnę 2014 roku.

Nowy sezon "Zwodzone Mosty Petersburga" zostanie rozpoczęty w kwietniu 2013 roku.

Ciekawostka: w Sankt Petersburgu i okolicach całej rzek i kanałów, obecnie jest około 800 mostów, 218 z nich to mosty piesze. W samym mieście nad Newą są 342 mosty prowadzące przez Wielką Newą i jej dopływy, obecnie 13 zwodzonych. Oprócz nich są jeszcze mosty na terenach przemysłowych.